WikiTurk
Editor Login | Register
Ekle

> Bilgisayar > İşletim Sistemi

Huzur-uKalb
(Date : 14.11.2016 22:57:28)


Windows10 da Devredışı Bırakılacak Şeyler

Windows10’da özelliklerden bazıları size pil ömrü ve performansı mal olabilir, bu yüzden bazı devre dışı bırakacağınız şeyler.

Wi-Fi Sense devre dışı bırakma

Wi-Fi Sense otomatik olarak Wi-Fi şifrenizi Facebook, Outlook ve Skype bağlantılarınıdaki kişiler ile paylaşıyor.
Wi-Fi Sense özelliğini açık bıraktığınızda , Outlook, Hotmail ve Facebook listenizdeki arkadaşlarınız, Wi-Fi çekim alanıza girdiklerinde sizin bilginiz ve izniniz olmadan Wi-Fİ ağınıza girebiliyorlar.

Öncelikle başlat menüsünü açıyoruz oradan ayarlara tıklıyoruz. Ayarlar menüsünden ağ ve internet’e tıklıyoruz

Sonra, bir sonraki sayfadaki "Wi-Fi ayarlarını yönet" seçeneğine tıklayın.

Microsoft Hesabınızda oturum açtığınızda Wi-Fi şifrenizin paylaşılmasını engellemek için açık olan ayarları kapalı olarak değiştiriyoruz.

Microsoft hesabınız açık olduğunda Wİ-Fi şifreniz paylaşılmayacak ve tamamen Wi-Fi Sense devre dışı bırakmak için, yönlendiricinin ayarlar menüsünden Wi-Fi ağın adı (SSID) sonuna "_optout" bir soneki eklemek gerekecek.

“Sizi Tanımaya Çalışıyor” Özelliği

Rahatsız edici özelliklerden biri "Sizi tanıyalım" der. Bu bir, yazma geçmişini kaydeder sesinizi kaydeder, rehber, takvim bilgi toplar ve hatta el yazısı hepsi size Cortana ile daha kişiselleştirilmiş bir deneyim vermek adına iyi önerilerde bulunmaya çalışıyor.

Ayarlar kısmına girin oradan gizlilik bölümüne tıklayın.

Buradan, sol taraftaki menüde bulunan "Konuşma, mürekkep yazma" kategorisini seçin.

Beni tanımayı durdur butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.

Hedefli Reklamlar

Windows 10, size hedefli reklamlar göstermek için çeşitli alışkanlıklarınızı kaydediyor. Bu bilgi paylaşımını kapattığınızda, hedefli reklamları kendinizden uzak tutabiliyorsunuz.

Ayarlara giriyoruz oradan gizlilik genel adımlarını izleyin ve Gizlilik seçeneklerini değiştirin başlığı altındaki “Uygulamaların uygulamalardaki deneyimler için reklam kimliğimi kullanmasına izin ver” seçeneğini devre dışı bırakın.

Not: Bu kimlik kalıcı kaldırılamaz, ama en azından, bu veri erişimini 3. parti uygulamaları önleyebilir.

Konum - Webcam - Mikrofon

Windows’ta 10, üçüncü taraf uygulamaları mikrofon, web kamerası, ve konum’dur. Bazı uygulamalar mantıklı olsa da, mikrofon ve web kamerası ve konum’un bizim iznimiz olmadan hareket etmesi mantıklı değildir. Tüm uygulamalar kesinlikle bizlerin iznine ihtiyacı olmalı.

Ayarlara giriyoruz oradan gizlilike tıklıyoruz sonra konum sekmesine geliyoruz.

Bu uygulamalardan herhangi birini engellemek için off şeklinde yapmanız yeterli olacaktır.

Aynı şekilde, "Kamera" sekmesine tıklıyoruz web kameranıza erişebilirsiniz ve uygulamalar üzerinde kontrol etmek için. Yine, daha sonra, listenin aşağısına kaydırarak yanındaki bu listedeki herhangi bir gereksiz uygulamalara geçiş düğmelerini kapatın.

Son olarak, "Mikrofon" sekmesine tıklıyoruz mikrofonunuza erişebilirsiniz. Bir uygulama ve mikrofon erişmek istemiyorsanız ayarını off şeklinde değiştirmeniz yeterli olacaktır.


Derecelendir
Kaynak https://www.cyber-warrior.org/Forum/windows10-da-devredisi-birakilacak-seyler_591174,0.cwx
İçerik İhbarıOpen Source Document Project AUP&TOS